GenelUncategorized

Mobilya sektörü rahat nefes alacak

‘Mobilya sektörü rahat nefes alacak’

İTSO Başkanı Metin Anıl, vergi indiriminin sektöre canlılık getireceğini, ancak uygulamanın geçici değil, kalıcı olarak devam ettirilmesini gerektiğini söyledi.

 

‘Mobilya sektörü rahat nefes alacak’

03 Şubat 2017

BURSA – Mobilya sektörünün KDV oranının düşürülmesi yönündeki beklentileri hükümetten karşılık buldu.

 

Bakanlar Kurulu, mobilya sektöründe yüzde 18 olan KDV oranını üç aylığına yüzde 8’e indirirken, beyaz eşyada ÖTV oranı aynı süre için sıfırlandı. KDV ve ÖTV oranının düşürülmesiyle ilgili Bakanlar Kurulu kararı, Resmi Gazete’nin bugünkü dünkü sayısında yayınlanırken, karar, uzun süredir bu yönde talebi olan mobilya sektöründe memnuniyet yarattı.

 

Konuya ilişkin açıklama yapan İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Metin Anıl, KDV oranının yüksekliğinin mobilya sektörünün en büyük handikaplarından biri olduğunu belirtti. Yüzde 18’lik oranın yüzde 8’e düşürülmesi için uzun zamandır bağlı bulundukları TOBB nezdinde girişimlerde bulunduklarını hatırlatan Başkan Metin Anıl, hükümetin nihayet bu taleplere karşılık vermesini büyük bir memnuniyetle karşıladıklarını söyleyerek, “KDV oranının 30 Nisan 2017’ye kadar yüzde 8’e düşürülmesi sektörü canlandıracaktır. Mobilya fiyatlarında yüzde 10’luk bir indirim söz konusu olacak. Satışların artması üreticiye, fiyatların düşmesi de tüketiciye yarayacaktır” dedi. İTSO Başkanı Metin Anıl, son derece olumlu buldukları kararın geçici olarak değil, devamlı uygulanmasını istediklerini de söyledi. Başkan Anıl, “Yüzde 18’lik, KDV oranı istihdam ağırlıklı çalışan mobilya sektörü için çok fazla. Hükümetten mobilyada KDV oranının kalıcı olarak yüzde 8’e indirilmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir